فلوراید تراپی

تاریخ ثبت در سایت:5/11/2019

متن کامل

فلوراید تراپی چیست و چه اهمیتی دارد؟

استفاده از فلوراید اهّمیت ویژه ای در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان بویژه در سطوح بین دندانی دارد. فلوراید تراپی به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان های کودکان، به منظور افزایش مقاومت آنها در برابر پوسیدگی است. در این روش دندانپزشک ابتدا دندان ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می کند و سپس فلوراید بصورت ژل یا وارنیش روی دندان ها مالیده می شود. پس از آن، کودک باید چند بار آب دهان خود را خالی کند ولی دهان نباید شسته شود و تا نیم ساعت هم کودک نباید چیزی بخورد یا بیاشامد.

 

توصیه می شود فلورایدتراپی در مطب، از وقتی که همه ی دندان های شیری رویش یافتند (حدود 3 سالگی) شروع شود و تا 2 سال بعد از رویش آسیای دوم دائمی (حدود 14 سالگی) با نظر دندانپزشک 6-3 ماه یکبار ادامه یابد. همزمان با فلورایدتراپی در مطب، ممکن است دندانپزشک برای برخی کودکان بالای شش سال که در خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان هستند، کاربرد دهانشویه های فلوراید را در منزل تجویز کند

 

فلوراید

 

فلوراید چیست؟

 

فلوراید یک ماده معدنی است که بطور طبیعی در غذا و آب یافت می شود. فلوراید تراپی می تواند به تقویت مینای دندان و ترمیم سوراخ های ایجاد شده در آن با جایگزین کردن مواد معدنی از بین رفته در نتیجه گذشت زمان کمک کند. پس از اینکه دندان های شما در معرض فلوراید قرار گرفت، مقاومت آنها در برابر اسید افزایش یافته و به این ترتیب امکان ایجاد پوسیدگی در آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

 

مزایا

مزیت اصلی فلوراید این است که این ماده می تواند از ایجاد پوسیدگی در دندان ها پیش گیری کند. این ماده همچنین می تواند فرآیند فرسایش تدریجی فعلی دندان را معکوس کند. در صورتی که پلاک بر روی دندان های شما تشکیل شده و باعث از بین رفتن مینای دندان شده باشد، فلوراید تراپی می تواند با جایگزینی مواد معدنی مینای دندان از فرسایش بیشتر مینا جلوگیری کرده و حتی فرآیند فرسایش را معکوس کند. در حقیقت این شرایط می تواند به سالم باقی ماندن دندان ها کمک موثر کند.

 

فلوراید تراپی در صورتی که شما نیاز به مراقبت های خاص دهانی دارید، اهمیت بیشتری پیدا می کند. همه افرادی که از بریس های دندان استفاده می کنند، می بایست بطور منظم از فلوراید تراپی برای پیش گیری از رشد و تجمع باکتری ها در زیر سیم های فلزی بهره گیرند. همچنین افرادی که از رادیو درمانی برای درمان سرطان در ناحیه سر یا گردن استفاده می کنند، می بایست فلوراید تراپی را برای خود در اولویت قرار دهند، زیرا رادیو درمانی می تواند به غدد بزاقی دهان آسیب وارد کند. در حقیقت بزاق دهان نقش با اهمیت در خنثی کردن تاثیر اسیدهای مضر آزاد شده در هنگام جویدن غذا در دهان دارد و کاهش بزاق دهان می تواند احتمال ابتلای شما به پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

 

انواع مکمل های فلورایدفلوراید

امروزه روش های مختلف برای افزایش سطح فلوراید بدن وجود دارد. یکی از رایج ترین این روش ها استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن است. علاوه بر این شما می توانید ژل های فلوراید را خریداری کرده و در خانه مصرف کنید. برای این کار لازم است ژل بطور مستقیم در دهان بر روی دندان ها قرار گرفته و برای چند دقیقه در محل باقی بماند.

سپس می توان دهان را با آب شستشو داد و ژل فلوراید را از روی دندان ها پاک نمود. پس از انجام این کار لازم است از خوردن یا آشامیدن برای مدت 30 دقیقه خودداری شود. بعضی از انواع ژل های فلوراید در داروخانه ها موجود است و معمولاً امکان استفاده از آنها به همراه خمیر دندان حاوی فلوراید وجود دارد. در صورتی که شما نیاز به دوزهای قوی تر فلوراید دارید، دندان پزشک می تواند ژل فلوراید مناسب را برای شما تجویز کند.

 

علاوه بر این دندان پزشک ممکن است از فلوراید تراپی در طول معاینات منظم دهان و دندان شما استفاده کند. در طول درمان، دندان پزشک یک صفحه آغشته به فلوراید را به دهان شما وارد می کند. در این زمان به منظور تماس مناسب فلوراید با دندان ها، لازم است این صفحه برای مدت چهار دقیقه در دهان باقی بماند. در ادامه دندان پزشک این صفحه را از دهان خارج کرده و دهان را شستشو می دهد. علاوه بر این بعضی از دندان پزشکان از فوم ها یا قلموهای مخصوص برای تماس مستقیم فلوراید با دندان ها استفاده می کنند. در هر حال لازم است بیمار از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن برای 30 دقیقه پس از درمان خودداری کند.

 

فلوراید تراپی برای کودکان

 

هر چند استفاده از فلوراید برای کودکان بسیار مفید است، اما خطرات مشخصی را نیز می تواند به همراه داشته باشد. دندان پزشکان از فلوراید تراپی کودکان به منظور تشکیل دندان های دائمی سالم و کاهش ریسک ایجاد پوسیدگی در دندان ها استفاده می کنند. به هر حال، اگر کودکان بیش از حد در معرض فلوراید قرار گیرند، احتمال مواجه شدن آنها با مشکل فلوئوریس وجود دارد. فلوئوریس باعث می شود دندان ها قهوه ای شود و این شرایط می تواند احتمال ایجاد پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

 

کودکان لازم است از خمیر دندان های حاوی فلوراید در خانه دو بار در روز استفاده کنند. به هر حال، لازم است والدین نحوه مسواک زدن دندان ها توسط کودک را تحت نظارت داشته باشند تا به این ترتیب مطمئن شوند کودکان به مقدار بسیار زیاد از خمیر دندان استفاده نمی کنند. کودکان بزرگتر از دو سال می بایست از خمیر دندان به اندازه یک دانه نخود فرنگی در هر بار مسواک زدن استفاده کند. این موضوع بطور خاص برای کودکان کم سن و سال به این خاطر اهمیت دارد که آنها تمایل به بلعیدن خمیر دندان به جای خارج کردن آن از دهان دارند. به این ترتیب کودکان زیر دو سال نباید خودشان مسواک بزنند. در نقش والدین، شما باید از یک مسواک دارای موی نرم برای مسواک زدن دندان های کودک خود با خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و به آنها کمک کنید محتویات دهان خود را پس از مسواک زدن از دهان خارج کنند.

 

فلورایدفلوراید

در بعضی موارد، دندان پزشکان ممکن است از مکمل های فلوراید برای کودکان استفاده کند. دندان پزشکان معمولاً مکمل های فلوراید را فقط برای کودکانی تجویز می کنند که در معرض ریسک بالای ایجاد پوسیدگی دندان قرار دارند. برای مثال در این رابطه می توان از کودکانی که مقدار زیادی غذاهای شیرین مصرف می کنند یا کودکانی که به مقدار کافی فلوراید در رژیم غذایی آنها وجود ندارد، نام برد. مکمل های فلوراید باید به مقدار بسیار کم برای کودکان استفاده شود، زیرا در این حالت احتمال مواجه شدن با خطر مصرف زیاد فلوراید (اور دوز) وجود دارد. در صورتی که کودک شما به مکمل های فلوراید نیاز دارد، مطمئن شوید این مکمل ها از دسترس وی دور هستند و لازم است هنگام مصرف آنها تمام دستورالعمل ها و راهنمایی های ارائه شده توسط دندان پزشک بطور دقیق رعایت شود.

 

قبل از استفاده هر گونه محصول حاوی فلوراید لازم است با دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان صحبت شود. دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان تنها فردی است که از تمام نکات مربوط به استفاده از مکمل های فلوراید آگاه است و می تواند بهترین نوع آن را برای استفاده شما یا کودکتان تجویز کند.

 

بسیاری از مطالعات انجام شده نشان می دهد در صورت مصرف صحیح، فلوراید تراپی می تواند به کاهش خطر ایجاد پوسیدگی دندان (به خصوص در بین کودکان) کمک موثر کند. در این رابطه مهم است که مطمئن شویم دندان ها به مقدار کافی در معرض فلوراید قرار می گیرند و به این ترتیب می توان مطمئن شد احتمال ایجاد پوسیدگی دندان در سطح حداقل قرار دارد. اکثر افراد بزرگسال از دندان های خود با روزی دو بار مسواک زدن با خمیر دندان های حاوی فلوراید محافظت می کنند. به هر حال اگر شما درباره سطح کافی استفاده از فلوراید نگران هستید، با دندان پزشک خود درباره مصرف مکمل های فلوراید صحبت کنید. دندان پزشک می تواند به شما درباره لزوم مصرف این مکمل ها راهنمایی کند و مقدار صحیح مصرف آنها را برای شما مشخص نماید.

 

فلوراید تراپی در افراد بزرگسال

 

فلوراید تراپی در افراد بزرگسال می تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:

  •   کاهش یا حذف حساسیت دندان ها در نتیجه از بین رفتن مینای آن

  •   کاهش پوسیدگی دندان ها به خاطر خشکی دهان که در نتیجه مصرف داروهای خاص مثل داروهای فشار خون ایجاد می شود

  •   افزایش طول عمر روکش، پل، و پر کردگی دندان با تقویت ساختار ارتباطی بین ترمیم و بخش طبیعی باقیمانده از دندان

  •   کاهش ریسک پوسیدگی ریشه دندان در محل هایی که لثه دچار عقب رفتگی شده است

  •   کمک به حفظ تمامیت ترمیم های قدیمی دندان با جلوگیری از تشکیل مجدد پوسیدگی

  •   کمک به افرادی که تحت درمان برای بیماری لثه هستند یا قبلاً جراحی لثه انجام داده اند

  • تقویت مینای دندان در برابر فرسایش و رفلکس اسیدی

  •   تقویت مواد معدنی از بین رفته مینای دندان در نتیجه مصرف نوشیدنی های اسیدی، گاز دار، الکلی و سایر موارد مانند آن

 

عوارض و خطرات

 

فلوراید تراپی زمانی که بطور صحیح انجام شود، بی خطر است و نتایج مناسب برای بیمار به همراه دارد. به هر حال، همواره هنگام فلوراید تراپی خطر مصرف بیش از حد فلوراید وجود دارد. امروزه تمام سیستم های آب رسانی بطور روزانه در ارتباط با وجود مقدار بی خطر فلوراید در آب شهری کنترل می شوند. علاوه بر این لازم است والدین استفاده از تمام محصولات حاوی فلوراید مثل خمیر دندان را در خانه تحت کنترل خود داشته باشند. به این منظور لازم است این محصولات دور از دسترس کودکان نگهداری شوند.

 

در صورتی که کودکان بیش از حد فلوراید مصرف کنند، ممکن است دچار حالت تهوع شوند. علاوه بر این مصرف بیش از حد فلوراید می تواند باعث ایجاد لکه های سفید بر روی مینا در مرحله رشد دندان ها شود. این لکه ها هنگام کامل شدن رشد دندان در دهان قابل مشاهده خواهند بود. در صورت وجود نگرانی درباره این مشکلات شما می توانید با یک دندان پزشک حرفه ای مشورت کنید. دندان پزشک می تواند محصولات حاوی فلوراید مناسب برای مصرف کودک به شما پیشنهاد دهد.

 

مقداری سمی مصرف فلوراید بر اساس وزن فرد تعیین می شود. برای مثال، دوز سمی فلوراید برای یک کودک 8 ساله با وزن 45 پوند برابر با 655 میلی گرم است. این موضوع در حالی است که در یک لیوان آب 8 اونسی معمولاً 0.25 میلی گرم فلوراید وجود دارد. یک مقدار عادی از خمیر دندان که بطور معمول برای مسواک زدن استفاده می شود حاوی 0.24 میلی گرم فلوراید است. در نتیجه با توجه به اینکه محصولات حاوی فلوراید به مقدار کم مصرف می شوند، احتمال دریافت بیش از حد فلوراید و سمی شدن این ماده در مصارف خانگی بسیار بعید است

 

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :