قطره آهن و پوسیدگی دندان

تاریخ ثبت در سایت:5/11/2019

متن کامل

عنصر آهن از جمله مواد ضروری برای بدن انسان است و تاثیر بسزایی در اکسیژن رسانی و تکامل مغز دارد و همچنین از مهم‌ترین ریزمغذی‌ های لازم در تمامی دوره های سنی میباشد  مکمل های آهن برای سنین کودکان نوپا معمولا به شکل مایع است زیرا که کودکان در این سن توانایی خوردن قرص را ندارند. تلخ بودن این قطره باعث گریزان شدن کودکان از مصرف این دارو پر اهمیت میشود.

 

هنگامی که فقر آهن در کودکان تشخیص داده شد معمولاً پزشک برای درمان این وضعیت قطره مکمل آهن توصیه می کند و این قطره میتواند دندان کودک شما را لکه دار کند و یک عارضه جانبی شایع کودکان نو پا از مصرف مکمل های آهن مایع ، لکه دندان ها است. اندازه لکه ها معمولا کوچک است  اما در شدت رنگ متفاوتند. ، یک لکه سیاه ممکن است بر روی دندان در خط لثه تشکیل شود.

لکه های حاصل از مصرف این مکمل ممکن است بلافاصله ایجاد شوند. علاوه بر این، لکه ها می تواند به سرعت پس ازاینکه حذف شدند در حالی که کودک نو پا همچنان به مصرف  مکمل ادامه دهد دوباره ایجادشوند. لکه ها اغلب در طول زمان محو میشوند. علاوه بر این دندان های لکه دار شده همیشگی و دائمی نیستند. و دندان های دائمی از سن ۶ سالگی ایجاد میشوند.

 

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که برخی والدین مرتکب میشوند  ،استفاده از نوارهای سفید کننده برای کودکان است،این نوار ها برای بزرگسالان طراحی شده است و استفاده آن برای کودکان تنها با تجویز پزشک متخصص توصیه میشود.

رقیق کردن  قطره آهن با مقداری آب میتواند از اثرات رنگدهی آن بکاهد. بهتراست همراه قطره آهن از ویتامین c که جذب آهن را تسهیل میکند استفاده کنید. مکمل آهن را نباید هرگز با شیر مخلوط کنید زیرا در جذب آهن تداخل ایجاد میکند.

زمان استفاده از قطره آهن از دیدگاه پزشکان  در سن 6 ماهگی الی 2 سالگی میباشد.

 

قطره آهن چگونه موجب پوسیدگی دندان میشود؟

 

بزرگترین و یگانه ترین عاملی که می‌تواند به مستعد شدن پوسیدگی دندان  منجر شود، رنگ ایجاد شده به وسیله برخی ترکیبات آهن روی دندان است. تجمع این رنگ روی دندان به‌خصوص دندان‌های جلویی فک بالا سطح دندان را زبر می‌کند. این زبری و ناصافی می‌تواند محل خوبی برای تجمع پلاک میکروبی پوسیدگی‌زا در روی دندان و زمینه مناسبی برای ایجاد پوسیدگی دندانی به‌خصوص در طوق دندان‌های جلویی فک بالا شود.

 

نحوه مصرف صحیح قطره آهن

برای جلوگیری از تماس مکمل آهن رقیق شده با دندان ها از نی استفاده کنید. و اگر هم میخواهید  قطره  خالص دهید بهتر است قطره آهن به وسیله قطره‌چکان در انتهای قسمت زبان چکانده شود تا بلافاصله بلعیده و کمتر با بزاق مخلوط شود. بهتر است پس از دادن مکمل آهن کمی ‌به کودک آب بدهید تا محیط دهان کاملا تمیز شود. در بچه‌های بزرگ‌تر می‌توان قطره آهن را با آب‌ پرتقال و سیب  ترکیب  کرد و با نی به کودکان داد.

 

بیشتر بخوانید : متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت دندان 


 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :