پروتزهای ثابت دندانی

تاریخ ثبت در سایت:4/22/2019

متن کامل

پروتزهای ثابت به رستوریشنهای غیر مستقیم از قبیل روکشها ،بریجها ،اینله ها و انلی ها و ونیرها تقسیم می شوند.متخصصین پروتزهای دندانی به دندانپزشکانی گفته میشود که دوره اکادمیک تخصص پروتز های دندانی را گذرانده باشند.پروتزهای ثابت برای جایگزینی تک دندان یا چند دندان میتواند استفاده شود.

در واقع فایده استفاده از پروتزهای دندانی در مقایسه با ترمیمهای مستقیم دندانی استحکام بالای انها می باشد.و همینطور زیبایی انها قابل توجه است.در اماده سازی دندانها جهت روکشهای ثابت قسمت عمده ای از دندانها از بین می رود .به همین خاطر با وجود ایمپلنتها استفاده از روکشهای چند واحدی برای جایگزینی دندان از دست رفته چندان مرسوم نیست و بیشتر روکشها بصورت تک دندانی و صرفا جهت باز سازی دندان تخریب شده استفاده می شود.اکثر دندانها بعد از درمان ریشه و عصب کشی حجم عمده ای از ساختار خود را از دست می دهند که استفاده از روکش جهت بازسازی دندانهای مزبور بسیار مفید بوده و عمر دندانها را زیاد می کند.

میزان تراش دندان در ساخت روکش بستگی بماده جایگزین دارد.مثلا اگر دندان با طلا جایگزین یا روکش شود فقط نیاز به تراش 5 میلی متر از دندان می باشداگر طلا همراه با پرسلن در ساخت روکش بکار رود این اندازه یک میلی متر فضا لازم است و برای جایگزینی دندان با فلز یک میلی متر از دندان تراش داده می شود و برای جایگزینی دندان با فلز و پرسلن یک ونیم تا دو میلی متر فضا لازم است.

 

انواع رستوریشن ها:

روکش

 

روکشها جهت پوشاندن دندانها بکار می روند.بعد از اماده سازی دندان توسط دندانپزشک ،قالب از دندان تراش خورده گرفته شده و جهت ساخت روکش به لایراتوار ارسال می شود.روشهای مختلف ساخت روکش وجود دارد.روکشها ممکن است از طلا یا سایر فلزات ساخته شوند و یا از پرسلنها یا ترکیبی از هردو.روکشهای ساخته شده از زیرکونیا بدلیل ترانسلوسنسی آنها و همینطور زیبایی طرفدار بیشتری نسبت به سایر مواد اخیرا پیدا کرده است.

 

 

روکش دندانروکش دندان

روکشها دندانی می توانند بر روی ایمپلنت ساخته شوند که به آنها پروتز ایمپلنت یا روکش ایمپلنت یا پروتز های ایمپلنت مبتنی بر ایمپلنت هم گفته می شود.

 

 

روکش ایمپلنت

 

بریج

 

معمولا برای جایگزینی یک یا جند دندان با استفاده از سایر دندانها به عنوان پایه بکار می رود.قسمتی از روکش که فاقد دندان پایه است پونتیک نامیده می شود.بریجهای دندانی می توانند بر روی پایه ایمپلنتها هم ساخته شوند.که درمواردی که مثلا دو عدد پایه ایمپلنت در قک کاشته شده است و یک بریح سه واحدی بر روی این دو عدد پایه ساخته می شود.

 

 

بریج ایمپلنت

 

اینله

 

اینله ها قسمت کاسپهای تخریب شده دندانها را می پوشاندو جایگزین می کند.نسبت به روکش یا انله ها بسیار محافظه کارانه تر است بعلت اینکه میزان کمی از دندان تراش میخورد.معمولا وقتی استفاده می شوند که میزان تخریب کمتر از نصف فاصله بین کاسپها است.

 

اینله و انله

 

انله

 

انله نوعی روکش است که یک یا چند کاسپ دندانی را می پوشاند.روشی برتی جایگزینی دندانها بصورت غیر مستقیم هستند.انله ها اغلب در مواردی که دندانها در اثر پوسیدگی یا تروما و ضربه از بین رفته اند استفاده می شوند.

 

 

ونیرها

ونیرها لایه نازکی از مواد هستند که روی سطح دندان قرار میگیرند که معمولا حهت افزایش زیبایی دندان و یا جایگزینی سطح دندان آسیب دیده است. م.ادی که برای ونیر استفاده می شوند از کامپوزیت یا پرسلن است.معمولا ونیرهای کامپوزیتی بصورت مستقیم و به وسیله دندانپزشک در مطب انجام میگیرد ولی ونیرهای پرسلنی ابتدا دندان بصورت مختصر و در حدود نیم میلی متر تراش می خورد و سپس از دندان تراش خورده قالب گیری به عمل آمده  و ونیر کامپوزیتی در لابراتوار ساخته می شود و مجددا در مطب توسط دندانپزشک به دندان چسبانده می شود.

ونیر کامپوزیتیونیر کامپوزیتی

 

پروتزهای ثابت ایمپلنتی هیبریدی

در مواردی که بیماران تعداد زیادی دندان از دست داده اند و امکان گذاشتن پروتزهای ثابت دندانی یا پروتزهای ثابت ایمپلنت نیست بطور مثال بیمارانی که کل دندانهای فکین خود را از دست داده اند و امکان گذاشتن تعداد زیادی ایمپلنت برای جاگزینی پروتز ثابت نیست یا بدلایل دیکه ای امکان کار پروتزی ثابت نیست دستهای دیکر از پروتزهای ثابت ایمپلنت هیبریدی برای بیمارات ساخته می شود که پروتز بیمار به شکل متحرک بوده و بر روی پایه های ایملنته ثابت می شود و دندانپزشک می تواند هر از گاهی پروتز بیمار را باز کند و معاینات دوره ای و تمیز کردن پایه های ایمپلنتها را انجام دهد.

 

پرئتز ایمپلنت هیبریدی


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :