طرح لبخند یا خط لبخند دندان

تاریخ ثبت در سایت:5/14/2019

متن کامل

دکتر شیرین لواف  متخصص پروتز دندان و ایمپلنت و فلوشیپ ایمپلنتهای دندانی و دانشیار و هیات علمی دانشگاه :تغییر در عضلات صورت که در نتیجه وضعیتهای روحی مختلف اتفاق می افتد به اثراتی در روی لبخند منجر می شود.لبها دندانها و نیمرخ همگی در هم می آمیزند تا لبخند حالت خود را به دست آورد.خط لبخند خطی است که وقتی دو فک از هم باز می شوند فضای تاریک یا منفی ای را نشان می دهد.به عبارت دیکر رابطه لبه دندانهای جلویی فک بالا با دندانهای فک پایین نشان دهنده خط لبخند یا طرح لبخند است.خط لبخند به پنح دسته تقسیم میشود.

1- Maxillary smile  :موقع لبخند فقط دندانهای فک بالا دیده می شوند.

طرح لبخند یا خط لبخند  دندان

 

2-Gummy smile :هنگام لبخند علاوه بر دندانهای فک بالا حداقل 3 میلی متر از لثه نیز دیده می شود.

طرح لبخند یا خط لبخند  دندان

 

3-Maxillary and mandibular smile:در این حالت هم دندانهای فک بالا و هم دندانهای فک پایین دیده می شوند.

طرح لبخند یا خط لبخند  دندان

4-Solely mandibular smile   :هنگام لبخند فقط دنداهای فک پایین دیده می شود.

5-Neither maxillary not mandibular smile :نه دندان های فک بالا هنگام لبخند دیده می شود ونه دنداهای فک پایین.

چه عواملی در خط لبخند یا طرح لبخند موثرند؟

الف-قرینگی دندانها و صورت

معاینات پریودنتال و دندانی صورتی از نقطه نظر زیبایی و فانکشن با ارزیابی قرینگی صورت آغاز می شود.اگر چه ترکیب دندانی جهت داشتن زیبایی مظلوب نیازی به قرینگی کامل ندارد غیر قرینگی دندانها و صورت زیبایی را کاهش می دهد.میدلاین صورت بصورت یک خط عمودی بین دو مردمک چشم است.کج بودن میدلاین دندانها نسبت به میدلاین صورت زیبایی را کاهش می دهد.دندانپزشک زیبائی باید پلن لثه و پلن اکلوزال و لبه دندانهای جلویی را با هم هماهنگ کند

ب-لب بالا

زمانی که جنبه های زیبایی دندانها ارزیابی می شود شکل لب بالا و رابطه اش با ساختمانهای دندانی لثه ای زیرین مهم است.رابطه لب بالا و دندانهای جلویی فک بالا نقطه شروع و آغازین بازسازی دندانها می باشد.موقعیت لب بالا در حالت استراحت خنده و صحبت کردن بایستی بررسی شود و دندانپزشک باید میزان دیده شدن دنداها و لثه بیمار را موقع خندیدن یا صحبت کردن متوجه شده و آنرا در زیبایی دندانها لحاظ نماید.

دندانها و استخوان فک بالا موقعیت لب بالا را حفط می نمایندوقتی دندانها از بین روند استخوان فک بالا تحلیل رفته  و در نتیجه لب بالا تونیسیته خود را از دست داده و افتاده به نظر می رسد و بایستی در بازسازی ناحیه قدامی دقیقا ایمپلنت های دندان در ناحیه دندان کشیده شده قرار داده شوند.

 

ج- لب پایین

 

رابطه لب پایین با دندانهای قدامی دندانپزشک را جهت ارزیابی قوس و موقعیت دندانهای فک بالا کمک می نماید.زمانی که بیمار در حالت استراحت لبخند ملیج می زند باید از قوس لب پایین پیروی نماید.

 

د- پلن اینسیزال

 

زمانی که بیمار لبخند می زند پلن اینسیزال بایستی موازی با خظ بین دو مردمک چشم و هم راستا با قوس ملایم لب پایین باشد.وقتی درمان ایمپلنت دندان جهت فدام فک بالا در نظر گرفته می شود مناسب نبودن پلن اینسایزال بایستی توسط درمان ارتودنسی یا جراحی فک تصحیح شود.

 

طرح لبخند یا خط لبخند  دندان

 

 

ه -نسبت های دندانی

 

نسبت مناسب عرض دندانهای قدامی فک بالا بایستی بین 75 تا 80 درصد طول دندانها باشد و در ساخت دندانهای قدامی این فاکتور باید در نظر گرفته شود.

 

و-پلن لثه

 

پلن لثه بایستی موازی با خطی باشد که از مابین دومردمک چشم میگذرد.تصحیح کجی پلن لثه ممکن است نیاز به جراحی فک یا ارتودنسی دندان  داشته باشد.در مواردی که بیمار دنداهای قدامی خود را با ایمپلنت دندان جایگزین می نماید و خط لبخند بالایی نیز دارد بازسازی آن بسیار مشکل است و بایستی نیازهای زیبایی بیمار تامین شود.

 

ز-ملاحظات آناتومیکی در فک بالا

 

زمانی که بیمار در فک بالا احتیاج به ایمپلنت دندان دارد و این ناحیه دارای تحلیل استخوان است محدودیتهای آناتومیک می تواند نتایج زیبایی و فانکشنال را تحت تاثیر قرار دهد.این بیماران معمولا لب بالای کوتاهی هم دارند که درمان را مشکل تر می کند.با لمس داخل دهانی یا رادیوگرافی این نقایص استخوانی  قابل تشخیص می باشد.

این بیماران بعد از قرار دهی ایمپلنت و دندان دچار تحلیل بافت نرم هم می شوند که درمان را مشکل تر می نماید.توصیه می شود به چنین بیمارانی که تحلیل شدید استخوان دارند در مورد احتیاج به پیوند استخوان یا بافت نرم در خلال جراحی ایمپلنت دندان توضیحاتی داده شود.

طرح لبخند یا خط لبخند  دندان

 


 

دکتر شیرین لواف متخصص پروتزهای دندانی ،زیبایی و ایمپلنت دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه فلوشیپ ایمپلنت
های دندانی از دانشگاه تهران


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :