بهداشت لب و لثه و زبان

تاریخ ثبت در سایت:4/16/2019

متن کامل

بهداشت لب :

بهداشت لب

 

یکی از قسمتهایی که در زیبا کردن حفره دهان و صورت خیلی موثر است علاوه بر لثه ها و دندانها ،لبهاست .

لبهای طبیعی باید رنگشان گلگون یا اندکی متمایل به صورتی باشند لبها هم مانند سایر اعضای بدن ممکن است در اثر عدم توجه از حالت طبیعی خارج شوند . البته آثاری از بیماری های مختلف ممکن است در لبها ظاهر شود که باعث تغییر رنگ لب شوند .

دیده شده که خیلی از خانمها بر حسب عادت در موقع صحبت کردن با بعضی از اشخاص مرتب لبهایشان را گاز می گیرند غافل از اینکه این عمل مضر می باشد ، زیرا علاوه بر این که موجب تحریک لبها و در نتیجه ضخیم شدن آنها می شود ممکن است به مرور خراشهایی را روی لبها ایجاد کند که معمولا درمان آن مشکل و گاهی طولانی است . ضمنا تماس لبها با اشیاء آلوده نیز می تواند اختلالاتی روی آنها ایجاد نماید .

بطور کلی استفاده از کرمهای چرب و مرطوب کننده می تواند لبها را در برابر بادهای خشک و گرم محافظت و از خشک شدن ترکیدگی و یا حساس شدن آنها جلوگیری کند .

 

بهداشت لثه

 

بهداشت لثه :

 

دندای صدفی رنگ طوری روی لثه ها قرار گرفته اند که انسان را به یاد گردنبندی ازمروارید می اندازد در واقع وجود دندانها و لثه های طبیعی سالم به خنده شخص جذابیت خاصی می دهد . چون لثه ها هم ممکن است دچار بیماری شوند لذا باید از آنها نیز مانند  دندانها مراقبت کرد. لثه ها قسمتی از مخاط دهان هستند که به محل طوق دندانها می چسبند و استخوان نگهدارنده  دندان را نیز می پوشانند . در حالت طبیعی لثه ها باید صورتی رنگ باشند و در تمامی درجات رنگ صورتی آنها را می توان طبیعی دانست . لثه ها باید محکم بوده و خوب کشیده شده باشد و پر خون نباشند .

لثه ها ممکن است در اثر نامساعد بودن حالت عمومی بدن یا ناراحتیهای موضعی ، رنگ پریده ، خون آلود و نرم ، شل ، متورم و آماس دار یا تحلیل رفته باشند . این ناراحتیها ممکن است ناشی از کم خونی وضع بعد دهان و معده ،رویش دندانها و بارداری و بعضی از تبها و پیری باشند .

 

بهداشت زبان

 

بهداشت زبان :

 

وضع زبان اغلب اوقات پزشک را در تشخیص بیماریهای گوناگون راهنمایی می کند و در برخی از موارد تشخیص را تائید می نماید . شک نیست که زبان عضوی است ک دستکاری آن خطرناک است . زبان هم مانند سایر نسوج که قسمتی از حفره دهان را تشکیل می دهند لازم است مورد مواظبت های مخصوص ( بویژه  در طی دوران بعضی از تب ها قرار گیرد . به طریقی که از عفونت آن پیشگیری شود باید به این نکته توجه شود که لازم است روی دوسه  باز زبان را از ترشحات پاک کنیم . به محض اینکه رنگ طبیعی زبان ( رنگ طبیعی زبان صورتی است ) تغییر کرد علامت این است که اختلالات کم و بیش جدی در آن روی داده است . جراحات و بیماریهای مختلفی که در سایر نقاط بدن بوجود می آید انعکاسشان روی زبان ، بحدی مشخص است که گاهی به عنوان شاهد تشخیص بیماریها از آن استفاده می کنند .

همانطور که میدانیم بزاق برای مرطوب نگهداشتن دهان ، تمیز نمودند دندانها از خرده اهای مواد غذایی و خنثی نمودن اسیدهای خاصله از پلاک ندانی است .

در اثر کاهش جریان بزاق در دهان پوسیدگی های دندانی بیشتر شده و در موارد شدیدتر علائمی نظیر زخم گوشه دهان ، ترک لب اشکال در بلع و اختلال در درک مزه غذا را بوجود می آورد و حتی در چگونگی تکلم تغییر ایجاد می کند . خشکی دهان ار ممکن است استفاده از داروهای آرام بخش  و آنتی هیستامین ها ، پرتودرمانی سرو گردن سبب شود ولی بهر حال مهم دانستن چگونگی مقابله با آن است بسیاری از مسئولین درمانی در چنین حالاتی ممکن است برای شما دهان شویه تجویز نمایند در این زمینه مکیدن نعناع و یا آلو ،غرغره با آب خالص و همچنین استفاده از محلولی که خود مخلوطی از آب و کمی گلیسرین و چند قطره آب لیمو است می تواند تا حدودی در رفع خشکی دهان موثر باشد .

 

بیشتر بخوانید : 

درد دندان علل و علایم

 

ضایعات دهانی سفید رنگ

 

 

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :