آیا دندانها با دود سیگار از بین می روند ؟

تاریخ ثبت در سایت:4/19/2019

متن کامل

از بین رفتن دندان ها با دود سیگار

 

 

پوسیدگی دندان ، جمع شدن جرم دندان و بیماریهای لثه به میزان  زیادی ناشی از رژیم غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است . ولی بیماریهای لثه و بافتهای اطراف دندان در افراد سیگاری به مراتب جدی تر از افراد غیر سیگاری است . هنگامی که دود سیگار با فشار به بیرون رانده می شود ذرات میکروسکپی مواد خارجی  درون غشاء ظریف دهان و لثه نفوذ کرده و در آنجا جمع می شوند .

این تجمع سبب تورم و التهاب لثه می شود و دیر یا زود به حفره استخوانی محل قرار گرفتن دندان آسیب می رساند .  این التهاب هر قدر بیشتر طول بکشد زیان آن بیشتر خواهد بود . کنار لثه به تدریج متورم و حجم تورم آن قدر زیاد می شود که اکسیژن مورد احتیاج به آن نرسیده و در نتیجه شروع به از بین رفتن می نماید. رفته رفته لثه تحلیل می رود دندانها لق و حساس شده و پوسیدگی نیز در آنهاظاهر می گردد .

 

اثرات سیگار بروی لثه و دندان 

گاهی اوقات سیگاریها به بیماری التهاب لثه ( ژنژیویت ) مبتلا می شوند که سبب زخم شدن لثه و مرگ بافتهای آن می شود . در این موقع دندانها باید کشیده شوند و به جای آنها دندان مصنوعی گذاشته شود . علاوه بر ضایعات فوق دود سیگار سبب ایجاد گرمای غیر عادی در دهان می شود چنانچه فردی که در حال کشیدن سیگار است بلافاصله مایع بسیار سردی بنوشد اختلاف درجه حرارت سبب ترکهایی روی دندانها به ویژه دندانهای نیش بالا و پایین میشود که خود باعث بدرنگ شدن دائمی آنها می گردد .

 

پوسیدگی دندان با سیگار

 

 

موجودات ذره بینیوارد این ترکها می شوند و سبب بروز ضایعات مجددی در دندانها و مرگ  و از بین رفتن بافتهای مجاور میگردند دندانها حیات خود را از دست می دهند و سرانجام چاره ای جز کشیدن آنها باقی نمی ماند. اگر سیگاریها کمی با خود بیندیشند که این فرایند روزانه به آهستگی ولی به صورت مستمر پیش میرود در آن صورت می توانندمطمئن باشند که توتون علاوه برمهلک بودن برای ریه ها به طور یقین دندانهایشان را هم به باد خواهد داد .

 

 

بیشتر بخوانید :  دیابت و دندانپزشکی 

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :