چه عواملی باعث خونریزی لثه می شوند؟

تاریخ ثبت در سایت:۱۳۹۷/۱۲/۱۳

متن کامل

تمام دلایلی که منجر به خونریزی لثه ها می شوند

لثه شما ممکن است در اثر برخورد با مواد غذایی سفت، گاه به گاه دچار خونریزی شود ولی بروز این اتفاق به طور مرتب، نیاز به پیگیری های جدی پزشکی دارد.  

دلایلی که توجیه کننده خونریزی مداوم لثه ها هستند، از این قرارند:

  • رژیم غذایی ضعیف:

اینطور ثابت شده که رعایت یک رژیم غذایی سالم حاوی سبزی ها و میوه ها، دانه های سالم، لبنیات و پروتئین، عاملی برای کاهش التهاب لثه ها است. مصرف ویتامین های دی و ث به همراه منیزیم و روغن ماهی نیز برای سلامت لثه ها مفید است.

  • عدم رعایت بهداشت دهان:

این وضعیت باعث قرمزی و تورم لثه ها می شود. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان از جمله مسوال نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان، لثه های سالم در عرض ۲۴ تا ۳۶ ساعت بیمار می شود. استفاده از مسواک برقی که لثه ها را ماساژ می دهد و باعث شدت یافتن جریان خون می شود، مفید است. استفاده از دهان شویه و خمیر دندان ضدباکتری برای کاهش تجمع باکتری در دهان مفید است. ضمن این که شما باید روزانه چند بار از نخ دندان استفاده کنید.

خونریزی لثه

  • مصرف داروهای خاص:

برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی و فشار خون باعث خشکی دهان می شود و کمبود بزاق نیز منجر به تکثیر باکتری در دهان می شود. به دنبال این وضعیت، لثه ها قرمز، ملتهب و دچار خونریزی می شوند. در صورت بروز این اتفاق به پزشک مراجعه کنید تا محصولاتی که مشکل خشکی دهان را رفع می کنند به شما تجویز کنند.

خونریزی لثه

  • عدم تعادل هورمونی:

تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا قاعدگی، می تواند شانس ابتلا به خونریزی لثه را افزایش دهد. تغییرات هورمونی بخصوص در دوران بارداری خطر ابتلا به بیماری های پریودنتال را افزایش می دهد. اگر تصور شما این است که هورمون های شما مقصر ابتلا به خونریزی لثه هستند، فورا به دندان پزشک تان مراجعه کنید.

  • استعمال سیگار:

استعمال دخانیات به دلایل مختلف منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری پریودنتال می شود. از آن جا که سموم موجود در سیگار باعث التهاب می شود و واکنش ایمنی بدن را کاهش می دهد، افراد سیگاری بیشتر از دیگران در معرض بیماری لثه قرار دارند. به محض بروز علایم خون ریزی، باکتری های خطرناک موجود بین دندان به لثه زخمی راه پیدا می کند و مستقیم وارد خون می شود.

 

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :