لمینت بدون تراش در دندانپزشکی زیبایی

تاریخ ثبت در سایت:۱۳۹۸/۲/۲۴

متن کامل

دکتر شیرین لواف  متخصص پروتز دندان و ایمپلنت و فلوشیپ ایمپلنتهای دندانی و دانشیار و هیات علمی دانشگاه :

جامعه امروز اهمیت بسیار زیادی برای زیبایی قائل است و زیبایی دندانی در لبخند و چهره اهمیت بسزایی دارد. به همین دلیل همه مردم از جوان تا پیر خواهان و علاقه مند به درمانهای زیبایی دندان هستند. نگرانی عمده افراد طی انجام درمانهای زیبایی توسط متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت و زیبایی این است که مبادا به نسج سالم دندانشان آسیب برسد و دنبال درمانهایی هستند که حداقل صدمه را برای مینای دندان ایجاد کند.

 

لیمینت های بدون تراش در دندانپزشکی زیبایی

 

بعضی دندانپزشکان به منظور حفظ انساج دندانی بیماران را از درمانهای زیبایی منصرف می کنند. یکی از روشهایی که ضمن ایحاد زیبایی می تواند نسح دندانی را نیز حفظ کند لمینت بدون تراش است که توسط متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت و زیبایی قابل اجرا می باشد.

لامینیتهای بدون تراش یا با تراش کم بدنبال پیشرفت در سرامیکهای دندانی و همینطور سمانهای رزینی در یک دهه اخیر مطرح شده اند.این نوع درمانها در مقایسه با درمانهای قدیمی لامینیتهای کامپوزیتی مزایای بیشتری دارند.

 

 

لمینت بدون تراش

 

دلایل اهمیت ویژه لمینت بدون تراش در دندانپزشکی زیبایی

عدم تغییر رنگ سرامیکها و طول عمر بیشتر از یک سو و نزدیک بودن خصوصیات فیزیکی و مکانیکی از جمله ضریب انبساط حرارتی به مینای دندان سبب می شود لامینیتهای بدون تراش در درمانهای زیبایی جایگاه ویژه ای پیدا کنند.معیار برای تراشیدن یا نتراشیدن دندان درحهت ونیر موقعیت دندان است.مواردی مثل بیرون زدگی یا تغییر رنگ و یا روی هم افتادن دندانها باعث تراش مختصر دندانها توسط متخصص خواهد شد

 

کاربرد لامینیتهای بدون تراش در دندانپزشکی زیبایی

این نوع لامینیتها دارای طیف وسیعی از کاربرد ها هستند. درصورتی که رنگ دندانها مورد قبول متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت و زیبایی باشد می توان  شکل و رنگ دندانها را به شکل دلخواه دراورد. با لامینیتهای بدون تراش می توان رنگ دندانها را نیز به رنگ دلخواه تغییر داد.

 

تصویر  قبل و بعد از لمینت

 

توانایی نسل جدید سرامیکها در ایجاد یک لایه اپک با ضخامت بسیار کم در حد دو دهم الی سه دهم میلیمتر این امکان را به دندانپزشک یا متخصص پروتزهای دندانی و زیبایی و ایمپلنت می دهد که بدون افزایش چشمگیر ضخامت ونیر، بد رنگی دندانی را بپوشاند و طیفهای وسیعی از بدرنگی دندانی توسط لامینیتها قابل درمان است.

 

لامینیت دندان و زیبایی لبخند

 

کاربرد دیگر لامینیتهای بدون تراش بستن دیاستم دندانی است. متخصص دندانپزشکی می تواند درحین بستن دیاستم می توان بدرنگی دندانی را نیز درست کند. با توجه به اینکه درمانهای زیبایی که توسط لامینیت های بدون تراش انجام میگیرد بدلیل اضافه شدن بر روی سطح دندانها نمی توانند منحصر به یک یا دو دندان باشد.بنابراین چنین درمانهایی اغلب شامل چند دندان می شوند.

 

موارد عدم کاربرد لامینیتهای بدون تراش 

برای درمان با لامینیتهای بدون تراش توسط متخصص پروتزهای دندانی و زیبایی و ایمپلنت محدودیتهایی نیز وجود دارد :

  • در مواردی که دندانها به سمت لبیالی انحراف زیادی دارند متخصص پروتزهای دندانی نمی تواند از لامینیتهای بدون تراش استفاده کند چون باعث بیرون زدگی بیشتر دندانها می شود.
  • در مواردی که شکل و رنگ دندانهای قرینه اختلاف زیادی دارند نمی توان از این درمان استفاده کرد.
  • ضخامت پایین لامینیتها باعث می شود تا بدشکلی های شدید را نتوان با لامینیتها درمان نمود.

موارد عدم کاربرد لمینت

 

نتیجه گیری

لامینیتهای بدون تراش از انتخابهای بسیار جدید متخصصان لمینت و متخصصان دندانپزشکی زیبایی برای درمانهای محافظه کارانه زیبایی می باشد. علی رغم عدم نیاز به تراش دندانها، طراحی ساخت و باند این نوع لامینیتها نیاز به تبحر و دانش بالای متخصص پروتزهای دندانی و زیبایی و ایمپلنت دارند. در صورتی که دندانپزشک متخصص شما، موارد فوق الذکر را رعایت نماید، این درمان درمانی با کیفیت خواهد بود.

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :