اثرات از دست دادن دندان ونقش متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت در مدیریت بیماران

تاریخ ثبت در سایت:۱۳۹۸/۲/۲۴

متن کامل

دکتر شیرین لواف  متخصص پروتز دندان و ایمپلنت و فلوشیپ ایمپلنتهای دندانی و دانشیار و عضوهیات علمی دانشگاه :

انتقال از دندان طبیعی به دندان مصنوعی، مستلزم پذیرش کامل بیمار و همراهان اوست. در زمانهای متفاوت ، تغییراتی در وضع ظاهری ، عمل جویدن و سخن گفتن بوجود خواهد آمد این پدیده ها برای مدتی موقت در روش زندگی و تصویر ذهنی فرد ایجاد تغییراتی را ایجاب می نمایند . بیماران سالمی که خود را خوب تطبیق میدهند میتوانند خود را با موقعیت جدید تنظیم نموده و محدودیتهای کاربرد دندان مصنوعی را بپذیرند.

 

 

دندان مصنوعی

 

 

انتظار از دست دادن  دندان باعث دلواپسی شدید میگردد. بیماران ممکن است بعلت غفلت در نگهداری ازدندانهایشان از دست خویش عصبانی باشند و از این حقیقت که دندانهایشان از دست می رود آزرده شوند. این موضوع موجب نگرانی بیمار میشود. بیماران برای رهائی از این نگرانی با بیرون ریختن ناراحتیهای خویش احساساتشان را به دیگران منتقل میکنند والدین و دندانپزشکها به خاطر از دست رفتن دندان مورد ملامت قرار می گیرند و این عمل بیمار را در مقابل نارضایتی درونی محافظت میکند. پاسخ به اینکه چرا دندانش را از دست داده ممکن است مبالغه آمیز یا نادرست باشد.

 

 

استرس از دست دادن دندان

 

 

غالبا قرارهای ملاقات لغو گردیده و یا به طور کالی از معالجه امتناع میشود ترسهای مبالغه آمیز ممکن است بصورت عکس العملهای غیر عادی مانندعرق کردن، بدسته صندلی چسبیدن، صدا درآوردن از ته گلو ابزار شوند درباره کشیدن دندان اظهاراتی بعمل می آید که موافق اصل نیستند مثل این جمله : من تحمل آمپول دندان پزشکی را ندارم.

هنگامی که بیمار از جایگزین شدن دندانهایش اطمینان یابد نگرانیش کمتر شده و احساس آرامش می کند. ضمیر ناخودآگاه او می داند متحمل ضرری جبران ناپذیر شده است تا حدودی راضی میشود لذا روشهای برورد با بیمار برای جلب اطمینان خاطر او اهمیت زیادی دارند .

رفتار بیمار در اثر ترس تغییر می کند. بیمار خود آگاهانه یا داوطلبانه مایل نیست سر سختی نشان دهد اما توان خودیاری را ندارد . پیشگیری آسانتر از کنترل آن است وقتی که قرار باشد قسمتهایی از بدن بعلت تغییرات پیش بینی شده از دست بروند و سبب شوند شخصیت فرد در مجموعه دچار نگرانی شود .

مهم آن است که دندان پزشک مفهوم از دست دادن دندان از نظر بیمار را درک نماید. فی الواقع از دست دادن دندان ممکن است با از دست دادن توانایی تولید مثل، تغییرات چهره ، تغییراتی در موی سر، کاهش توانائی کسب و کاهش عمومی ارزش فردی همراه باشد و ممکن است نشانه افزایش سن، پیری و مرگ باشد .

جای تعجب نیست اگر عکس العمل در مقابل این علائم شدیداً احساسی و پرهیجان باشد. ممکن است گذاشتن دندان مصنوعی که با ضربه احتمالی کشیدن دندان همراه است موجب افسردگی شود و از نظر بیمار شروع دوره پیری محسوب شود از دست دادن دندان تجسمی از چین و چروک صورت در سنین بالا می باشد.

 

 

مدیرت متخصص ایمپلنت در بیماران

 

 

به نظر می رسد که ارزش دندانها با توجه به سن و عوامل اجتماعی – اقتصادی تغییر می کند. بقای دندان بعنوان عقب انداختن مراحل سنی و از دست دادن دندان برای بیمار ، تاکیدی بر پیر شدن است .

توانایی بیماران مسن در یادگیری کارهای حرکتی (عضلانی) کاهش می یابد مایلند گوشه گیر باشند و دارای تغییرات فیزیولوژی گوناگونی از قبیل تغییر ترشح بزاق هستند . پیوسته بین سن تاریخی (واقعی) سن فیزیولوژی و سن روانی متقابلی وجود دارد و نقش متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت در مدیریت مشکلات فوق بسیار موثر است.

 

 

تغییرات جسمی از دست دادن دندان

 

  • حالت تهوع :

بیماری که مشکل احساسی دارد غالبا انعکاسی از حالت تهوع شدید نشان می دهد. ممکن است این مسئله نوعی عکس العمل روانی در مقابل احتمال از دست دادن دندان یا تغییر در وضع ظاهری باشد. دندانپزشک در اداره کردن بیماری که دچار مشکل تهوع با منشاء روانی میباشد با وظیفه ای دشوارروبه رو شده است. البته علت ارگانیک هم دارد که بنظر می رسد بدلیل کاهش آستانه تحریک اعصاب مسبب واکنش می باشد .

بیمار ممکن است در خلال معاینه ابراز ناراحتی و نگرانی نماید و بگوید نمی تواند وجود چیزی را در دهان خود تحمل کند در هر صورت اصول حساس و مهم هستند و اشتباه در تخمین میزان ارتفاع عمودی ( VD) می تواند مسئله ساز باشد .

 

 

دندان مصنوعی و حالت تهوع

 

 

منحرف کردن حواس و تلقین در مقابله با حالت تهوع، مفید واقع می شوند . وقتیکه وسیله مصنوعی (دندان مصنوعی)، نصب و تحویل داده می شود باید به بیمار فرصت داد تا  قبل از ترک مطب اعتماد بنفس بیشتری کسب نماید. باید در شناخت علت تهوع تلاش شود تا بتوان نحوه اداره آنرا از قبل طرح ریزی نمود اعتماد بنفش دندان پزشک عامل برجسته ای است زیرا بیمار این اعتماد را حس کرده و اطمینان خاطر پیدا می کند. هنگامی که بیمار در مقابل دندان مصنوعی رفتاری مثبت پیش می گیرد و به نتیجه موفقیت آمیز اعتما پیدا می کند، موفقیت حاصل شده است ونقش متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت در مدیریت مشکلات فوق بسیار موثر است.

 

 

  •  تغییر صدا :

تغییر صدا در فاصله انتقال از دندان طبیعی به دندان مصنوعی اتفاق می افتد . مدت زمانیکه برای بازگشت صدا بحالت عادی لازم است برای انواع بیماران متفاوت است.

سخن گفتن ناقص با دندان مصنوعی موجب دستپاچگی بیمار شده و بار فیزیولوژی او را سنگین می نماید. خوشبختانه سخن گفتن در خلال چند روز تا چند هفته بحال عادی برمی گردد . مکانیزم سخن گفتن کاملا قابل تطبیق است و بسهولت با تغییرات خطوط چهره تنظیم میشود. توجه دقیق به حدود کام و اثرات الگوی نامنظم دندان مشکل را کاهش خواهد داد.

 

 

دندان مصنوعی و تغییر صدا

 

 

اگر مسائل زیبایی ومکانیکی حل شوند سیستم صوتی ( phonetic ) مشکلی نخواهد بود. نقش متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت در کمک به بیمار برای تطبیق با شرایط جدید و مدیریت مشکلات فوق بسیار موثر است.

 

  •  تغییر کیفیت جویدن :

بدیهی است که تبدیل دندان طبیعی به دندان مصنوعی کیفیت عمل جویدن را پایین خواهد آورد. نیرویی که توسط عضو مصنوعی بیان می شود به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از دندان طبیعی است با انتخاب غذای مناسب و پخت و پز صحیح مقدار و شدت نیروی جوشی که قبل از عمل بلع لازم است تقلیل خواهد یافت .

 

 

 

تغییر کیفیت جویدن

 

 

بیمار در مقابل دندان پزشک در برابر اصول کار و روشها و کار انجام شده عکس العمل نشان می دهد. همدلی از طرف دندانپزشک به بیمار کمک می کند تا فشار روحی ( روانی ) از دست دادن دندان را تحمل نماید .

 

 

تغییر کیفیت جویدن

 

 

حمایت احساسی فرصت بیان احساسات، گفتگو در باره مشکلات دندان مصنوعی و کارهائی را که می توان برای بهبودی انجام داد بیمار را در اتخاذ رفتاری مثبت نسبت به دندانهای مصنوعی و کاهش ترس و نگرانی یاری می دهد. متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت با بهره گیری از دانش و تجربه خود در این زمینه در مدیریت مشکلات فوق نقش بسزایی دارد.

 

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :