لمینیت دندان

تاریخ ثبت در سایت:۱۳۹۸/۲/۲۴

متن کامل

دکتر شیرین لواف  متخصص پروتز دندان و ایمپلنت و فلوشیپ ایمپلنتهای دندانی و دانشیار و عضوهیات علمی دانشگاه :

لامینیت دندانی 

لمینت دندان

لامینیت دندانی یا همان پرسلن ونیر یا پرسلن لامینیت یک لایه نازک چینی است که روی دندانها چسبانده می شود.این لایه نازک چینی به سطح دندانها باند می شود تا مشکلات زیبایی دندانها را از لحاظ تغییر رنگ، سایزدندانها از لحاظ طولی و عرضی ،چرخشهای دندانی و ظاهردندانها رااصلاح نمایند.مزیت لامینیت دندانی  این است که میزان تراش دندانها در لامینیتها بسیار کم است و آسیب دندانی بسیار کم می باشد.موارد استفاده از لامینیتها همانطور که ذکر شد در تغییر رنگهای مادرزادی یا تغییر رنگهای ناشی از مصرف انتی بیوتیکها ،در مواردی که دندانها دارای چرخش هستند یا مواردی که مابین دندانها بخصوص دندانهای قدامی فضا و فاصله وجود دارد ، می توان با استفاده از لامینیتها این موارد را اصلاح کرد.

 

آیا لمینیت به دندانها آسیب می زند؟

آیا لامینیت به دندانها آسیب می زند

 

اگر دندانپزشک شما تجربه خوبی داشته باشد قطعا انجام لامینیت صدمه ای به دندانها وارد نمی کند.به همین خاطر بهتر است جهت انجام لامینیت به دندانپزشک با تجربه یا متخصص پروتز های دندانی و زیبایی مراجعه نمود تا تراش دندان در حداقل میزان و با بهترین کیفیت انجام شود.در مواردی که بیمار دارای نقایص مادرزادی مینای دندان مثل آملوژنز ایمپرفکتا  باشد یا تغییر رنگ دندانها بسیار زیاد باشد یا فواصل بین دندانی زیاد باشد یا چرخشهای دندانی زیاد باشد باید از انجام لامینیت خودداری شود و به سایر روشهای درمانی مثل روکشهای تمام چینی روی آورد.

 

لامینیت کامپوزیت چیست؟

لامینیت کامپوزیت چیست؟

لامینیت کامپوزیت یک لایه کامپوزیت است که روی دندانها قرار داده می شود و باعث زیبایی دندان می شود .کامپوزیت لامینیت یا به صورت مستقیم روی دندان قرار می گیرد و یا بصورت غیر مستقیم در لابراتوار بصورت ساخته می شود.کامپوزیتها بوسیله دندانپزشک در روی سطح دندانها قرار داده می شود و در مواردی که دندانها دچار بد رنگی یا بد فرمی هستند با این روش مشکل دندان پوشانده می شوند.

اخیرا بسیاری از بیماران در مواردی که رنگ دندانشان زرد رنگ است تمایل دارند که با استفاده از کامپوزیتهای سفید رنگ دندان خود را سقید یخچالی نمایند.

 

لامینیت پرسلن یا لامینیت سرامیکی چیست؟

لامینیت پرسلن یا لامینیت سرامیکی چیست؟لامینت سرامیکی

 

 

در لامینیت پرسلن دندانها به مقدار بسیار کمی به اندازه نیم تا یک میلی متر تراش داده می شود و از سطح دندان تراش خورده قالب گرفته می شود سپس قالب مزبور به لابراتوار ارسال می شود و توسط لابراتوار به میزان تراش دندان یک لایه چینی با رنگ دلخواه ساخته می شود و چینی مزبور توسط در داخل مطب به سطح دندان چسبانده می شود.

 

لامینیت کامپوزیت بهتر است یا لامینیت پرسلن یا سرامیک؟

لامینیت کامپوزیت بهتر است یا لامینیت پرسلن یا سرامیک؟

 

بسیاری از بیماران این سوال را می پرسند که لامینیت کامپوزیتی بهتر هستند یا لامینیت پرسلنی؟ پاسخ به این سوال بستگی به مشکل بیمار دارد.در مواردی که مشکلات زیبایی بیمار کمتر باشد با لامینیت کامپوزتی به راحتی می توان به نتیجه دلخواه رسید. ولی در مواردی که مشکلات بد فرمی دندان یا تغییر رنگ دندانی بیشتر باشد باید از لامینیت پرسلنی یا سرامیکی استفاده نمود.

 

مزیت یا معایب لامینیت کامپوزیتها نسبت به لامینیت پرسلنی یا سرامیکی چیست؟

 

در لامینیت کامپوزیت احتیاجی به تراش دندان نیست یا ای تراش در حد بسیار کمی است و در بیمارانی که اصرار به عدم تراش دندانهایشان دارند لامینیت کامپوزیت ارجح است.البته همانطور که قبلا توضیح داده شد در مواردی که مشکلات دندانی شدیدتر باشد مجبور هستیم از لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی استفاده نماییم که در این روش سطح بیرونی دندان در حدود 0.7 الی 1 میلی متر تراش می حورد. از مزایای لامینیت کامپوزیتها انجام آن در داخل مطب و یک جلسه ای است ولی لامینیت پرسلنها احتیاجی به قالبگیری دارند و حداقل دو جلسه زمان لازم دارد تا تحویل لامینیت به بیمار انجام گردد.

ترمیمهایی که با لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی انجام میگیرد با توجه به دقت بالای کار لایراتواری ظاهری زیباتر از لامینیتهای کامپوزیتی دارند. از دیگر مزایای لامینیتهای کامپوزیتی نسبت به لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی هزینه کمتر آنها است. لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی به دلیل هزینه لابراتواری گرانتر از لامینیت کامپوزیت هستند.در هر صورت جهت اینکه کدام روش مناسب دندان شما است بهتر است با دندانپزشک یا متخصص پروتزهای دندانی و زیبایی خود مشورت نمایید.

 

در چه مواردی از کامپوزیت لامینیت یا لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی میتوان استفاده نمود؟

لمینت دندان

در مواردی که دندانها دارای بد رنگی یا بد فرمی یا تغییر رنگهای ناشی از فلوروزیس یا بیمارانی که دارای نقص مینایی یا هیپو کلسیفیکاسیونهای مینایی هستند یا دچار تغییر رنگهای ناشی از مصرف تتراسایکلین هستند، یا بیمارانی که دارای سایشهای دندانی هستند کاندید مناسبی برای لامینیت کامپوزیت هستند.

 

در چه مواردی استفاده از لامینیتهای دندانی ممنوعیت دارد ؟

اگر لامینیتهای دندانی برای مرتب کردن یا به جای ارتودنسی  استفاده شوند ممنوعیت کاربرد دارند.چون در موارد شدید اختلالات دندانی اگربخواهیم از لامینیتهای دندانی استفاده نماییم سلامت لثه و دندانها را از بین برده ایم و این کار از لحاظ علمی کاملا اشتباه است.

 

مراحل ساخت و نصب لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی:

آماده سازی دندان برای لامینیتهای پرسلنی شامل دو مرحله است .

1-انتخاب رنگ

2- تراش دندان و آماده سازی دندان

3-قالبگیری از دندان تراش خورده و ارسال قالب به لابراتوارجهت ساخت لامینیت پرسلن

4- چسباندن لامینیتهای پرسلنی به سطح دندان

 

  1. انتخاب رنگ دندان:

انتخاب رنگ یک مرحله مهم در لامینیتهای پرسلنی یا سرامیکی است که قبل از تراش دندان باید رنگ دندان انتخاب شود.برای انتخاب رنگ دندانها باید ابتدا جرمگیری شوند و بعد از پولیش با استفاده از نور طبیعی رنگ دندان را انتخاب کنیم بهتر است از نور مصنوعی در انتخاب رنگ استفاده نشود. همچنین سطح دندان نبایدبیش از اندازه  خشک  شود.

2.تراش دندانها :تراش دندانها باید مجافظه کارانه و در حد نیم تا هفت دهم میلی متر باشد و تا حد امکان از تراش بیش از اندازه دندانها جلوکیری می نماییم.

3.بعد از تراش دندانها قالب گرفته می شود و به لابراتوار جهت ساخت لامینیت ارسال می گردد.

4.بعد از ساخت لامینیت پرسلن دندانپزشک طی یک جلسه لامینیتها را به سطح دندان باند کرده و می چسباند.

 

قیمت لامینیت کامپوزیتی یا پرسلنی چقدر است؟

 

قیمت لامینیت کامپوزیت از قیمت لامینیت پرسلنی یا سرامیکی کمتر است به دلیل اینکه در داخل مطب و یک جلسه ای انجام می شود و هزینه لابراتوار ندارد و پروسه انجام آن از لامینیت پرسلن ساده تر است.قیمت نهایی لامینیتها بسته به تخصص دندانپزشک و تجربه ان و همینطور مواد مصرفی و استفاده از لابراتوارهای تخصصی متغیرمی باشد.
 

جهت آشنایی با پرسلن لامینیت ویدیوی زیر را ببینید

  

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :   
پیام :